Paleo vs Keto Diet. Która dieta jest dla Ciebie

Paleo vs Keto Diet. Która dieta jest dla Ciebie

13 listopada, 2019 Diety i przepisy 0
Paleo-czy-keto-ktora-lepsza

Aktualizacja: 19 grudzień 2022

Paleo-czy-keto-ktora-lepsza

W dzisiejszych czasach nadwaga jest problemem wielu osób. Aktualnie praktycznie każdy człowiek przynajmniej przez chwilę pomyślał, że przydałoby się schudnąć. Trzeba przyznać, iż do nadwagi społeczeństwa przyczynił się również czas pandemii, ponieważ ogromna ilość osób zaczęła pracować zdalnie i przez długi czas ich aktywność fizyczna spadła do minimum. W czasie pandemii zaczęliśmy też więcej jeść, a to oczywiście też wpłynęło na naszą wagę.

Biostinex w diecie keto

Czas epidemii jest już za nami. Nie mamy już żadnych obostrzeń i widać, że chętniej decydujemy się na aktywność fizyczną. Wiele osób ma jednak problem ze zrzuceniem nadmiaru kilogramów i z tego powodu się zniechęcają. Nie każdy też posiada tyle samozaparcia, żeby codziennie ćwiczyć i spożywać jedynie niskokaloryczne posiłki. Jeżeli staramy się schudnąć i długo nie widzimy rezultatów naszych starań, to niestety często się poddajemy. Dlatego warto pomyśleć o tym, żeby odpowiednio przygotować się do procesu odchudzania. Jeśli wiemy, że mamy słabą wole i będzie nam ciężko regularnie ćwiczyć i jeść niskokaloryczne posiłki, to pomyślmy o Biostinex, ponieważ dzięki temu możemy szybciej schudnąć.

Holisten na keto – odchudzanie

Dzisiaj można kupić mnóstwo tabletek na odchudzanie, ale wiadomo, że nie każde suplementy są warte naszej uwagi. Zawsze należy dobrze sprawdzić skład takich tabletek, żeby upewnić się, że będą one dla nas dobre i w żaden sposób nam nie zaszkodzą. Bezpieczniejszą wersją wydaje się Holisten na odchudzanie i właśnie nad tym produktem warto się zastanowić. Oczywiście wszystko zależy od nas samych oraz od naszego stylu życia. Każdy musi znaleźć odpowiedni produkt dla siebie, ponieważ tylko wtedy możemy być naprawdę zadowoleni ze sposobu jego działania. Jeżeli wydamy pieniądze na tabletki, o których każdego dnia będziemy zapominać, to z całą pewnością nie schudniemy. Dlatego warto się zastanowić nad tym co będzie dla nas dobre, a nie działać pod wpływem impulsu i kupować najdroższy produkt odchudzający, który aktualnie jest najbardziej promowany. Dobrze jest poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego suplementu odchudzającego.

SlimmeStar plastry – pomoc w diecie keto

O tabletkach na odchudzanie mówi się wiele od dawna. Niektóre osoby uważają, że takie suplementy działają bardzo dobrze, a inne twierdzą, iż tabletki nie działają i mogą niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Dla niektórych osób tabletki nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ po prostu o nich zapominają. W takiej sytuacji nawet najbardziej skuteczne tabletki nie zadziałają i człowiek wyda niepotrzebnie pieniądze. Jeżeli należysz do osób, które wiedzą o tym, że będą zapominać o tabletkach, to być może dla Ciebie lepszym rozwiązaniem będą SlimmeStar plastry. Wystarczy, że plaster odchudzający przykleisz na swoje ciało i zaczną one wpływać na Twój organizm. Warto pomyśleć właśnie o takim rozwiązaniu, ponieważ może się ono okazać wyjątkowo skuteczne.

Proces odchudzania – jak to zrobić zdrowo?

Odchudzanie zazwyczaj jest długotrwałym procesem i nie jest łatwo szybko zrzucić nadmiar kilogramów. Jednak nie warto się zniechęcać i walczyć o swoje ciało. Jeśli stracimy nadmiar kilogramów, to nie tylko będziemy czuć się lepiej i wyglądać lepiej. Będziemy też zdrowsi oraz mniej narażeni na zachorowanie. Dzisiaj możemy sobie pomóc w odchudzaniu stosując różnego rodzaju suplementy. Mamy na rynku ogromny wybór, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Czasami będzie trzeba wypróbować kilka suplementów zanim trafi się na skuteczny dla nas. Jednak warto to zrobić, ponieważ dzięki temu możemy szybciej schudnąć i wpłynąć korzystnie na cały nasz organizm.

Paleo-czy-keto-ktora-lepsza

Która dieta jest dla Ciebie odpowiednia? Zapytaliśmy ekspertów.

Nie brakuje dziś modnych diet. Sama objętość metod odchudzania utrudnia śledzenie, nie mówiąc już o tym, które z nich są legalne, a które fałszywe.

Na powierzchni, dieta Keto i dieta Paleo, dwie z najbardziej popularnych diet tam, wydają się dość podobne. Obie ograniczają niektóre z ulubionych potraw, takich jak ciasteczka, pizza i zboża. Ale istnieją pewne ważne różnice między dwoma dietami, które należy znać, więc można dowiedzieć się, czy którekolwiek z nich są dla Ciebie.

Aby pomóc Ci uporządkować Ci każdej diety, rozmawialiśmy z zarejestrowanym dietetykiem Kristen Kizer, M.S., RD, LD, ze Szpitala Metodystów Houston w Teksasie.

Czym jest dieta Paleo Diet?


NIE PRZEJMUJ SIĘ SPOŻYWANIEM ZBYT DUŻEJ ILOŚCI BIAŁKA.

Dieta Paleo Diet koncentruje się na produktach spożywczych o wysokiej zawartości białka i bogatych w błonnik. Duży nacisk kładzie się na mięso, owoce i warzywa – zasadniczo wszystko, co nasi przodkowie spożyliby ponad 10 000 lat temu w epoce paleolitu. (W rzeczywistości jest w tym pewna prawda: w lipcu 2018 roku, kiedy to naukowcy zidentyfikowali zawartość żołądka 5.300-letniej mamusi Otzi, odkryli, że jego ostatni posiłek był wysokotłuszczowy i zawierał „pozostałości zwierzęce i roślinne”, co czyni go dość przyjaznym dla Paleolitu.)

Chociaż Paleo nie jest ściśle nisko węglowodanowa, wyeliminowanie przetworzonej żywności sprawia, że jest ona niższa w węglowodanach niż przeciętna dieta amerykańska. Większość węglowodanów będzie pochodzić z owoców i warzyw na ten plan.

Czym jest dieta ketogeniczna?

Podobnie jak w przypadku Paleo Diet, dieta Keto Diet ogranicza ilość ziaren, ryżu i innych pokarmów wysokowęglowych. Jednak głównym celem diety Keto jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, czyli wtedy, gdy organizm używa tłuszczu zamiast węglowodanów jako podstawowego źródła energii. Kiedy organizm wchodzi w stan ketozy, tłuszcz przemieszcza się do wątroby i wytwarza kwas zwany ketonami, które wchodzą do krwioobiegu i są przekształcane w energię.

W przeciwieństwie do Paleo, Keto poważnie ogranicza ilość węglowodanów i eliminuje owoce i niektóre warzywa skrobiowe. Aby twoje ciało mogło wejść w ketozę, dobry procent kalorii (zazwyczaj gdzieś pomiędzy 60-80%, według ekspertów od keto) musi pochodzić z tłuszczów (dlatego ludzie często kojarzą dietę Keto z żywnością taką jak bekon, chociaż większość dietetyków twierdzi, że lepiej jest jeść zdrowsze produkty takie jak awokado, orzechy i nasiona, jajka i chude mięso). Idea jest taka, że całe to spalanie tłuszczu pomoże Ci schudnąć, mówi Kizer.

Która dieta jest bardziej restrykcyjna?

Dieta Paleo Diet: Zasadniczo, wszystkie ziarna, rośliny strączkowe, nabiał, rafinowany cukier, ziemniaki, przetworzona żywność, rafinowane oleje roślinne i sól (tak, czytasz, że prawo), są niedostępne w diecie Paleo.

Więc co zostało?

Mięso z trawy, owoce morza, świeże owoce i warzywa, jaja, orzechy i nasiona oraz niektóre oleje, takie jak kokos, awokado i oliwa z oliwek.

Blado-przyjazny obiad może obejmować kurczaka z grilla z warzywami gotowanymi na parze, awokado i owoce.

Dieta Keto: Jeśli uważasz, że paleo jest sztywne, keto jest jeszcze mniej elastyczne. Ponieważ tylko około 10% codziennej diety może pochodzić z węglowodanów. Oznacza to, że można jeść tylko bardzo ograniczone ilości nawet zdrowej żywności z naturalnymi cukrami, takimi jak niektóre owoce i warzywa,

Ogólnie rzecz biorąc, dietetykom zaleca się spożywanie 20-30 gramów węglowodanów dziennie w celu utrzymania ketozy. Aby spojrzeć z innej perspektywy, ćwierć filiżanki stalowego owsa ciętego ma 29 gramów węglowodanów, a banan ma około 27 gramów węglowodanów. Więc jeśli masz kilka kęsów owsa lub mały kawałek owocu, ups! To jest Twoje spożycie węglowodanów na ten dzień.

Zwycięzca: Paleo: „Paleo zdecydowanie daje ludziom większą elastyczność”, mówi Kizer. Ludzie mogą swobodnie jeść warzywa i owoce skrobiowe, a także żywność bogatą w zdrowe tłuszcze, takie jak awokado.
Świeża sałatka z gotowanymi jajkami na miękko

Jakiej diety łatwiej jest się trzymać na dłuższą metę?

keto-paleo-ktora-zalety-wady

To, co odróżnia modną dietę od zdrowej, to to, czy możesz zachować zdrowie i utrzymać wagę na dłuższą metę. Więc gdzie układają się Paleo i Keto?

Dieta Paleo: Ponieważ dieta ta nie wymaga utrzymywania ketozy, nie ma potrzeby ważenia jedzenia, jak to robią niektórzy na diecie Keto; nie musisz też dokładnie kontrolować ilości spożywanych węglowodanów. Ponadto, większość ludzi myśli o Paleo jako stylu życia, a nie o diecie. Według Kizera, więc łatwiej jest trzymać się tego w dłuższej perspektywie czasowej.

Dieta Keto: Zjedzenie banana lub zbyt wielu orzechów może znokautować Cię z ketozy, co sprawia, że śledzenie spożycia żywności jest niezbędne, aby pozostać na dobrej drodze do osiągnięcia celów związanych z utratą wagi ciała. „Keto zaspokaja potrzeby ludzi, którzy są sumienni”, mówi Kizer.

Z tego powodu większość ludzi wchodzi i wychodzi z ketozy, ponieważ ciężko jest im trzymać się diety. „Czasami ludzie próbują i teeter do niego i nie będą obniżać swoje węglowodany wystarczająco”. Zarejestrowany dietetyk Melanie Boehmer ze szpitala Lenox Hill wcześniej powiedział MensHealth.com.

Plus, Kizer mówi, ludzie zazwyczaj skakać na keto bandwagon, aby schudnąć, więc rzadko próbują pozostać w ketosis na zawsze.

Zwycięzca: Paleo. Bekon lub nie bekon, Paleo jest mniej pracochłonne diety, co ułatwia trzymać się w dłuższej perspektywie czasowej.

Która dieta ma gorsze skutki uboczne?

Dieta Paleo: To powszechne, aby czuć się ospały, jak ciało dostosowuje się do niskowęglowej Paleo Diet. Jednakże, Twój poziom energii zazwyczaj zostanie przywrócony w ciągu kilku tygodni.

Dodatkowo, „podczas gdy dieta Paleo ma dużo białka i błonnika, to jest bardzo brakuje wapnia i witaminy D. Głównie z powodu pominięcia produktów mlecznych”, Roger Adams, Ph.D., założyciel Eat Right Fitness, wcześniej wyjaśnił do zdrowia mężczyzn. Z czasem może to osłabić kości i układ odpornościowy, co sprawia, że ważne jest spożywanie dużej ilości żywności bogatej w wapń (i przyjaznej dla bladego wapnia), takiej jak brokuły i ciemne zielone liście.

Dieta Keto: Bardzo niski poziom węglowodanów w diecie Keto może powodować tzw. grypę keto, która powoduje bóle głowy, nudności, skurcze mięśni i zmęczenie. Podobnie jak w przypadku Paleo Diet, te nieprzyjemne skutki uboczne ustępują na ogół po kilku tygodniach. Picie dużej ilości wody i spanie przez całą noc powinno pomóc.

Jak w przypadku paleo, robienie keto przez więcej niż kilka tygodni może prowadzić do niedoborów składników odżywczych. Według Andy Yurechko, MS, RD, z Augusta University Medical Center w Gruzji . Mówi, że brak włókna jest największym problemem dla fanatyków keto, którzy mogą doświadczyć zaparcia. Ale jest to możliwe, aby uzyskać włókna przez jedzenie niższego carb warzyw, takich jak brokuły i nasion chia.

Zwycięzca: Dieta Paleo Diet. Oba pochodzą z nieprzyjemnych skutków ubocznych, ale Yurechko nie zaleca poświęcania błonnika, aby spróbować keto w dłuższej perspektywie czasowej.

Która dieta pomoże Ci schudnąć?

Dieta Paleo: Jedzenie tak jak twoi przodkowie nie gwarantuje, że schudniesz. Podczas gdy dieta kładzie nacisk na dużą ilość żywności, które są dobre dla utraty wagi, takich jak chude białko oraz owoce i warzywa.Nadal będziesz musiał zjeść mniej kalorii, aby zrzucić kilka kilogramów. Więc jeśli jesteś binging na orzechy i owoce, można rzeczywiście przybrać na wadze na Paleo Diecie.

Keto: Podczas gdy ketoza nie jest magicznym przepisem na utratę wagi, Konstantinos Spaniolas, dyrektor stowarzyszony Stony Brook Metabolic i Bariatric Weight Loss Center w Nowym Jorku. Mówi, że ludzie skutecznie schudnąć na keto, ponieważ mają tendencję do jedzenia mniej.

Paleo-czy-keto-ktora-lepsza

„Mogą one trzymać się stosunkowo niższe spożycie kalorii z powodu zmniejszonych pragnień”, wyjaśnił do MensHealth.com. Niektóre historie transformacji online nawet sugerują, że można stracić aż 200 funtów na diecie Keto.

Zwycięzca: Dieta Keto. Z ważnym zastrzeżeniem: Wyniki te są często krótkotrwałe, mówi Kizer. „Kiedy ludzie odchodzą od ketozy, przybierają na wadze”, mówi.
Zbliżenie człowieka za pomocą taśmy mierniczejWerdykt: Dieta Paleo jest lepszą dietą.

„Paleo jest nieco łatwiejszy do posiadania tego zrównoważonego, umiarkowanego podejścia. Ktoś nie musi obawiać się węglowodanów” – mówi Kizer.

Co więcej, Kizer uważa, że keto może spowodować, że ludzie będą mieli obsesję na punkcie spożycia węglowodanów. Rozwiną niezdrowy związek z żywnością. „Kiedy zaczęliśmy się martwić o węglowodany w orzechach?” – mówi.

Oczywiście, większość dietetyków mówi, że najlepsze diety są zrównoważone i zawierają opcje z każdej grupy żywności.

„To jest problem, który mam z tymi wszystkimi dietami typu fad”, mówi Yurechko. „Zdrowsza dieta to coś, co można robić każdego dnia w życiu”.

Na odchudzanie razem z keto można stosować Fatoslimin